Erzincan Tulum Peyniri


Erzincan tulumu, yalnızca bahar ve yaz döneminde imal edilen bir üründür. Erzincan ve çevresinde bulunan yüksek rakımlı yaylalarda sadece koyun sütünden imal edilmektedir. Ürünün en büyük özelliği çiğ sütten mayalanmasıdır. Süt sağımı gerçekleştiği anda, sütün kendi sıcaklığında mayalama işlemi gerçekleşir. Mayalama işlemi bittikten sonra belli bir müddet süzdürülen peynirler, belli bir kıvama geldikten sonra kırma işlemi yapılır ve ardından bidonlara basılarak olgunlaştırma evresine geçilir. Yaklaşık 4 aylık bir olgunlaştırma sürecinden sonra tüketicinin beğenisine sunulur.


İzmir Tulum Peyniri


Bergama tulumu olarakta bilinen izmir tulumu koyun sütünden imal edilir. Beyaz peynire göre daha yoğun ve tuzlu bir yapıdadır. Yapılışından itibaren yaklaşık 1 yıl süreyle olgunlaştırılarak tüketicinin beğenisine sunulur. Bu olgunlaştırma süresi ürünün lezzetini olumlu yönde etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir.İzmir tulumu, kendine özgü lezzetiyle sofraların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.


Hellim Peyniri


Hellim peyniri Kıbrıs’a özgü yarı-sert özellikte bir peynir çeşididir. Geleneksel olarak çiğ koyun ve keçi sütünden veya bunların karışımlarından elde edilen hellim peyniri; inek sütünden veya inek sütünün koyun ve keçi sütü ile karışımından da üretilebilir. Taze veya salamura içerisinde olgunlaştırılmış olarak tüketilebilen Hellim peyniri, farklı bir üretim tekniğine sahiptir. Kıbrıs’a özgü olan bu peynir çeşidi bir çok ülkede de yaygın olarak tüketilmektedir. Doğrudan yenilebilen bu peynir çeşidi, tercihe bağlı olarak tavada yada ızgarada kızartılarak da tüketilebilir. Tuzlu ve az tuzlu olarak iki çeşiti bulunmaktadır.


Taze Kaşar Peyniri


Taze kaşar peyniri, kullanım alanı oldukça geniş olan bir peynir türüdür. Kahvaltıda, tost ve sandviç yapımında, rendelenerek pizza ve birçok yemeğin yapımında tercih edilmektedir.


Dil Peyniri


Dil peyniri, son derece tuzsuz yapıya sahip bir üründür. En belirgin özelliği kesildiğinde lif lif ayrılabilmesidir. Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen dil peyniri, tuzsuz oluşu nedeniyle künefe yapımında da kullanılmaktadır.


Çeçil Peyniri


Çeçil peyniri, görüntü olarak tel tel bir yapıya sahiptir. Belli bir miktarda yağı alınan sütten yapıldığı için az yağlı bir ürün olup,elastik bir kıvamdadır. Kaşar peynirine oranla biraz daha tuzlu bir peynirdir.


Lor Peyniri


Lor, peynir üretimi işlemi esnasında ortaya çıkan peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilmektedir.


Örgü Peyniri


Örgü peyniri Diyarbakır yöresiyle özdeşleşmiş olup, salamurada olgunlaştırılan geleneksel bir peynir çeşididir. Yapılış aşamasında peynirin sıcaklığını muhafaza ettiği anda saç örgüsü şekline örülerek son şekli verilmektedir.


Köy Peyniri


Pastörize edilmiş inek sütü, tuz ve peynir mayasından üretilmiştir. Kıvam olarak çok sert olmayan bir ürün olup, az tuzlu, taze bir peynir türüdür.


Tereyağ


Sütün kendisinde barındırdığı süt yağının işlenmesiyle elde edilir. Kahvaltı sofralarında ve yemeklerde kullanıma uygundur.


İsli Çerkez Peyniri


Mayalanan süt ince ince dilimlenerek sıcak suya atılır. Elde edilen peynir odun ateşinin közlerinden bir miktar yukarıya asılır ve odun ateşinin ısısı ve isi ile kurutulur. Bu yöntem Çerkez peynirine ayrı bir lezzet kattığı gibi peynirin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını da sağlar. Elastik bir yapıya sahip olan isli Çerkez peynirinin krem rengi bir görüntüsü vardır.


Mihaliç Peyniri


Mihaliç peyniri, yağı alınmamış koyun ya da inek sütünden üretilir. Dışı ince ve beyaz bir kabuğa sahip olan mihaliç peyniri genel olarak iri gözenekli, hafif renkli, yağlı ve tuzlu bir peynirdir.


Sepet Peyniri


Ege Bölgesi’nin özgün peynirlerinden biridir. Örme sepetlerde kalıplanan genellikle ağırlığı inek sütü olmak üzere, karışım sütlerden yapılan az tuzlu bir peynirdir.


Van Otlu Peyniri


Van’ın geleneksel otlu peyniri, ilkbaharda hem sütün hem de otun bol olduğu dönemde imal edilir. Peynire özelliğini veren bölgede yetişmekte olan ‘’sirmo otu’’ dur. Sirmo otu iyi bir antiseptik olup, iştah açıcı, vitamin ve mineral kaynağı olma özelliklerini de barındırmaktadır.