SİYAH ZEYTİN

Naturel Siyah Zeytin


Gemlik bölgesinden toplanan ürünler, zeytin havuzlarına alınır. Burada salamura suyu içerisinde bekletilir. Bu süreçte baskı işlemi uygulanılarak zeytinin acılığının kaybolması sağlanır. Zeytin, tüm bu olgunlaştırma işlemleri bittikten sonra tüketime sunulur.

Hakiki Sele Zeytin


Sele zeytini, yapılış işlemleri olarak farklılıklar içermektedir. Toplanan zeytin, bidonların veya tenekelerin içerisine doldurularak, içerisine az miktarda tuz ve yağ ilave edilir. Sonrasında belirli aralıklarla bidonları çevirme işlemi uygulanır. Bu işlem ürün olgunlaşıncaya kadar devam eder. Sele zeytin salamurada bekletilmediği için oldukça az tuzlu bir yapıdadır.

YEŞİL ZEYTİN

Çizik Yeşil Zeytin


Çizik zeytin, Edremit bölgesinden toplanan zeytinlerden imal edilmektedir. Toplanan zeytinler çizme işleminden geçirildikten sonra içerisine limon ilave edilmiş salamura suyunda bekletilerek olgunlaştırılır.

Biberli Yeşil Zeytin


‘’Domat’’ cinsi yeşil zeytinden yapılmaktadır. Zeytinin çekirdeği çıkarılarak içerisine kırmızı biber doldurulur. Salamura içerisinde muhafaza edilir.

Kokteyl Yeşil Zeytin


‘’Domat’’ cinsi yeşil zeytin toplandıktan sonra hiçbir işlemden geçirilmeyerek sadece salamurda bekletilir. Bu şekilde tüketime sunulur.

Kırma Yeşil Zeytin


Toplanılan yeşil zeytinler çekiçle kırma işleminden geçer. Bu işlem bittikten sonra salamura suyunun içerisinde bekletilerek tüketime sunulur. ‘’Domat’’ cinsi yeşil zeytinden ve Edremit bölgesi yeşil zeytininden yapılan iki farklı çeşidi bulunmaktadır.